ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6456 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sigmund Freud zpívá v Divadle Na zábradlí

0 Redakce 20.10.2021

Pražské Divadlo Na zábradlí v Praze uvede 22. a 23. října první a druhou premiéru „psychoanalytické operety” Freudovo pozdní odpoledne. V nejnovější inscenaci režiséra Davida Jařaba zazní devět písní s původní hudbou Jakuba Kudláče.

Freudovo pozdní odpoledne zachycuje jednu životní etapu známého analytika lidské duše. Odehrává se ve Vídni na konci devatenáctého století, přesto je však mimořádně aktuální a věnuje se tématům, která dodnes vyvolávají kontroverzi. Inscenační tým se zaměřuje zejména na souvislosti mezi traumaty z dětství a psychosomatickými neurózami v dospělosti. Vychází z Freudových experimentů, které potvrzovaly, že častou příčinou hysterických onemocnění je vytěsnění zážitku ze sexuálního zneužití.

„Freud je dnes známý spíše svou pozdější teorií pudů a Oidipovského komplexu, což jsou koncepty, které přenášejí pozornost od reálných traumat k lidským instinktům a fantaziím. Jeho práce K etiologii hysterie, stejně jako (z dnešního pohledu) přinejmenším pochybné lékařské experimenty s Wilhelmem Fliessem, zůstávají ve stínu,” uvádí k tématu inscenace dramaturgyně Barbora Šupová.

Role Sigmunda Freuda a Wilhelma Fliesse ztvární Václav Vašák a Jiří Černý. V dalších rolích se objeví například Jana Plodková, Kateřina Císařová, Anna Fialová, Anežka Kubátová, Robert Mikluš, Vasil Fridrich, Miloslav König nebo Vojtěch Vondráček.

Freudovo pozdní odpoledne je hudebním dílem po vzoru vídeňské operety devatenáctého století. „V kontrastu s vážností tématu jsme usilovali o skutečně lehký, komický až frivolní tvar, opírající se o rozšafnou hudbu a téměř říkankové texty. Právě tímto kontrastem jsme chtěli docílit určitého tragikomického efektu, který nám přišel pro poselství tak závažného tématu, jako je zneužívání dětí rodinnými příslušníky a jeho následky, velmi vhodný,” říká k netradiční formě inscenace režisér David Jařab. Ten je zároveň autorem písňových textů, k nimž složil hudbu Jakub Kudláč.

(foto: KIVA)