ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5219 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Shakespearovské slavnosti jdou do finále,s diváky se rozloučí Richardem III.

0 Petr Hašek 28.8.2012

Hra Richard III., hlavní novinka letošních Letních shakespearovských slavností, se po úspěšném turné v Brně a Ostravě od 27. srpna naposledy vrátila na Pražský hrad, kde měla koncem června premiéru.

Napínavý příběh o královském vzestupu a pádu s Jiřím Langmajerem, Klárou Issovou, Simonou Postlerovou, Karlem Dobrým a dalšími herci uzavře festival 7. září. V prodeji zbývají poslední vstupenky.

“Richard III. je rozhodně nejnavštěvovanějším titulem letošního ročníku, jen Praze ho zatím vidělo asi 13.000 diváků,” uvedla mluvčí slavností Magdalena Bičíková. Také Slezskoostravský hrad a brněnský Špilberk měly na Richarda III. vyprodáno, vstupenky na tento titul tam zmizely z předprodeje jako první.

V titulní roli zkaženého, drzého, ale i obratného a šarmantního vévody z Glostru vystupuje Jiří Langmajer. Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu ztvárňuje Klára Issová, v roli vévody Buckinghama se představil Karela Dobrý. Richardova královského bratra Edwarda hraje Marek Ronec, zrazeného bratra Clarence Kamil Halbich. Richardovu matku, Vévodkyni z Yorku hraje Radka Fidlerová, královnu Markétu ztělesňuje Eva Salzmannová, královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, jako Catesby se představuje Marek Taclík.

Režisérem hry a autorem úpravy je slovenský divadelník Martin Huba. “Nemohu se smířit s představou, že se nějaký člověk zlý už narodí a ve zlu si pak může nevysvětlitelně libovat,” uvedl režisér. Ten se proto rozhodl tragického hrdinu “trochu zlidštit, vysvětlit a ne jen vytvořit další z řady richardovských zrůd”.

Scénu vytvořil Jozef Ciller, kostýmy navrhl Milan Čorba, autorem hudby je Jan P. Muchow. Hru diváci uvidí v překladu Martina Hilského.

rwi