ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15017 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Severské filmové čtvrtky v březnu přinesou drama Střihač psích drápů

0 Richard Winter 24.2.2017

Skandinávský dům a kino Evald uvádějí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky baladické finské drama Střihač psích drápů. Snímek, který je adaptací stejnojmenné novely jednoho z nejvýznamnějších finských prozaiků Veikka Huovinena (1927–2009), promítne pražské kino Evald ve čtvrtek 2. března od 18:30 hodin.

Film se odehrává krátce po skončení finské pokračovací války v zasněžené krajině Severní Karélie. Uprostřed poválečné obnovy Finska se odvíjí příběh válečného invalidy Mertsiho Vepsäläinena, který byl krátce po narukování na frontu postřelen do hlavy. Následkem poškození mozku se z muže se slibnou budoucností stane prosťáček, trpící výpadky paměti a nejrůznějšími zdravotními problémy. Když mu spolupracovník z legrace vychválí svého psa, kterého trápí přerostlé drápky, rozhodne se Mertsi zvířeti pomoci a vydá se za ním na dobrodružnou cestu, během níž se setkává s laskavostí i posměšky.

Klidné tempo filmu souzní s finskou krajinou, spící pod sněhem, i nostalgií, s níž režisér Markku Pölönen finskou poválečnou dobu líčí. Ema Stašová ze Skandinávského domu k tomu dodává: „V Pölönenově pojetí byla poválečná doba časem pospolitosti, kdy se Finové museli semknout, aby své zemi zajistili lepší budoucnost. Zároveň se tak vyrovnávali s následky války, jež symbolizuje právě postava Mertsiho.“ Toho výtečně ztvárnil populární finský herec Peter Franzén, který za svůj výkon obdržel národní filmovou cenu Jussi. Totéž ocenění si odnesl i režisér a kameraman, oceněn byl rovněž scénář a film byl vyhlášen nejlepším finským snímkem roku.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu. Snímek bude uveden v originálním znění s českými titulky.

Tagy: ,