ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25786 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Severské detektivky vládnou mezi prodávanými i půjčovanými knihami

0 Richard Winter 29.3.2013

První místa mezi nejvíce půjčovanými knihami v tuzemských knihovnách obsadily severské detektivky. Źebříčky nejžádanějších knih v obecních a krajských knihovnách napříč republikou opanovala trilogie Milénium Stiega Larssona (na snímku). Severské detektivky nedávno také obsadily první místa žebříčku prodejnosti v knihkupectvích.

Například mezi 14 největšími knihovnami v Královéhradeckém kraji a v Pardubickém kraji byl kromě Milénia zájem o dalšího severského autora, spisovatele Jo Nesba, konkrétně jeho romány Sněhulák nebo Nemesis. K nejžádanějším titulům detektivky dalších seveřanů, například Larse Keplera.

Vedle knih skandinávských autorů jsou v knihovnách žádané také středověké romány z pera Vlastimila Vondrušky a knížky tragicky zesnulé spisovatelky Simony Monyové. Loni se zájem o ně zvedl znovu poté, co byl za její vraždu odsouzen spisovatelčin manžel. Trvalý zájem je o knihy Haliny Pawlowské nebo Michala Viewegha, loni se líbila jeho Mafie v Praze.

Podle knihovníků si detektivky půjčují zejména muži, ženy preferují romány, autobiografie osobností a vyhledávají ezoterická témata. Mladší ročníky si nejvíce půjčují fantasy literaturu a komiksy. Poměrně často ale mezi nejžádanějšími publikacemi figurují Shakespearovy hry, zřejmě kvůli povinné školní četbě.