ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19705 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sen noci svatojánské s doprovodem orchestru

0 jsk 26.3.2021

K šedesátému výročí uvedení loutkového filmu Sen noci svatojánské malíře, sochaře a režiséra Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou premiéru s živým doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Dětského pěveckého sboru pod vedením dirigenta Jana Kučery. Uskuteční se 31. října v 18.30 hodin v Kongresovém centru Praha.

Role vypravěče se ujme oblíbený herec Petr Štěpánek, který poetický Kainarův text na motivy stejnojmenné klasiky W. Shakespeara osobně naživo převypráví. Mluvené slovo se na jevišti dokonale propojí s živou hudbou, aby tak dodalo nesmrtelnému a stále svěžímu Trnkovu mistrovskému dílu další okouzlující dimenzi.

Projekt představoval od svých počátků pro celý rozsáhlý realizační tým obrovskou výzvu. Náročné přípravy zahrnovaly komplexní přepis úpravu objemných partitur slavného tvůrce filmové hudby Václava Trojana, kterých se s respektem a bravurou zhostil výborný skladatel a dirigent Adam Klemens. Nedílnou součástí této práce bylo i přizpůsobení původního filmu pro uvedení s živým hudebním doprovodem. Ve výsledku se však jedná o zcela unikátní a komplexní zážitek z jednoho z nejvýznamnějších počinů české kinematografie.

Sen noci svatojánské je pro své jedinečné zpracování a použité technologie považován za revoluční počin v oblasti animovaného filmu. Jiří Trnka, kterému se ve světě přezdívalo Walt Disney Východu, byl znám pro svoji naprostou preciznost a velký důraz na detail. Natáčení díky tomu trvalo neuvěřitelné 2 roky a všechny loutky si Trnka vytvořil sám.