ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7817 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Schola Gregoriana vydává album Septem dies

0 jsk 7.6.2021

Hudba znějící na pražské univerzitě podle pramenů z poloviny patnáctého století, po odeznění husitských válek a obnově univerzity, je obsažena na albu Septem dies renomovaného souboru Schola Gregoriana Pragensis a švýcarské clavicimbalistky Coriny Marti vedených Davidem Ebenem. Nová nahrávka, kterou vydává Supraphon 11. června 2021, zprostředkovává pestrý obraz liturgické hudby, duchovní tvorby mladých kleriků i hudby zábavné a její roli v životě studentů. Zahrnuje gregoriánský chorál, anonymní tvorbu i skladby Bernarda de Cluny, Petra Wilhelmi de Grudencz a Antonia da Cividale.

Univerzitní studenti těchto dní si jen těžko umí představit svůj komunitní život bez sociálních sítí ve svém mobilu. V patnáctém století to byl společný zpěv, který plnil roli „sociální sítě“, propojoval studenty a provázel je každý den při nejrůznějších příležitostech. Zakládací listina Rečkovy koleje pražské univerzity (1438) stanovovala studentům jejich hudební povinnosti v rámci liturgického provozu na každý den. Pak tu byla hudba světská, instrumentální a taneční, jež byla studentům opakovaně zakazována (zvláště hra na zvučné nástroje, zpěv v národních jazycích a rozpustilé písně), a tyto zákazy byly neustále porušovány. Liturgická náplň jednotlivých dnů v týdnu podle zakladatele koleje inspirovala dramaturgii této nahrávky; ta však dává prostor i skladbám světským, které patrně zněly mimo zdi univerzitní koleje ve volném čase studentů.

„Nahrávka ukazuje, jak byla hudba ve čtrnáctém a patnáctém století nedílnou součástí studentského života. Dramaturgie nahrávky i vybrané skladby jsou velmi autentické, neboť vycházejí ze zdejších historických i hudebních pramenů,“ uvedl Jan Ciglbauer z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který je autorem rozsáhlého komentáře v bookletu alba.

(foto: Petr Kadlec)