ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5581 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Saudade je román z portugalského pobřeží

0 jsk 16.8.2021

Další dárkem čtenářům připomínajícím třicáté narozeniny nakladatelství Moba je kniha mladé autorky Heleny Žákové Saudade.

Román odehrávající se na divokém pobřeží Atlantiku přináší čtyři různé pohledy na tajemné Portugalsko. Středoškolačka Magdaléna se účastní výměnného studijního pobytu v Portu a objevuje svět surfařů a nikdy nekončící zábavy. Šestadvacetiletý Tom se ve svém melancholickém rozpoložení ocitá v pohádkovém regionu Algarve, kde se setkává s nešťastnou Portugalkou Beatriz. Další linie vyprávění zavádí čtenáře na konec čtyřicátých let a popisuje příběh její babičky, která odešla za svým manželem, strážcem majáku, na mys svatého Vincenta do naprosté izolace.

Čtvrtou hrdinkou je mladičká Inês vyrůstající v jižním Portugalsku ve stínu své nejlepší kamarádky. Lidé, kteří jsou si zdánlivě naprosto cizí a jejichž osudy jsou líčeny v různých dobách a životních situacích, mají ovšem cosi společného. Je to jednak silný emocionální vztah k Beatriz provázející příběh každého z nich a dále také pocit, který je v portugalštině vyjádřen slovem saudade.