ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9162 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Satirický časopis Charlie Hebdo nemá v USA jen příznivce

0 Richard Winter 28.4.2015

Levicový týdeník Charlie Hebdo, jehož pařížské redaktory počátkem ledna vyvraždili radikální islamisté, má ve Spojených státech problémy. Paradoxně v zemi zdůrazňující svobodu slova se rozhodnutí Amerického centra PEN klubu udělit francouzskému satirickému časopisu cenu za odvahu v boji za svobodu slov setkalo s kritikou. Nejméně šest spisovatelů na protest odřeklo svou účast na slavnostní ceremonii, která se na Manhattanu uskuteční 5. května.

Podle listu The New York Times se kvůli ocenění Charlie Hebdo rozhodli galavečer bojkotovat například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová. Kushnerová svůj nesouhlas s cenou zdůvodnila kulturní netolerancí magazínu. Podobně se vyjádřili i ostatní, někteří zmínili i neúctu karikatur k muslimům. Za PEN klub se dnes postavil mimo jiné britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, kterému je kvůli románu Satanské verše vyhrožováno smrtí.

“Všichni jsme věděli, že to v určitém úhlu pohledu bylo kontroverzní rozhodnutí,” řekl předseda Americké centra PEN klubu Andrew Solomon. “Nikdy bych si ale nemyslel, že by toto téma zrovna u těchto autorů mohlo vyvolat takovéto námitky,” dodal.

Rushdie výhrady svých kolegů označil za strašně špatné. “Když PEN klub jako organizace hájící svobodu projevu nemůže hájit a oslavovat lidi, kteří jsou kvůli svobodnému projevu zabíjeni, tak ta organizace není hodna svého jména,” prohlásil.