ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27028 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Šanci na Oscara pro cizí film má devět snímků, české Fair Play chybí

0 Richard Winter 22.12.2014

Film Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, který kandidoval za Českou republiku, není mezi devíti snímky vybranými do užšího výběru na získání americké filmové ceny Oscar. Největší pozornost v užším výběru na Oscary v kategorii neanglicky mluvených snímků vzbuzuje čtveřice filmů: Mandarinky gruzínského režiséra Zazy Urušadzeho, Vyšší moc Švéda Rubena Östlunda, Ida Poláka Pawla Pawlikowského a Leviatan Rusa Andreje Zvjaginceva.

Snímky se ocitly i mezi favority na ceny Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film. Tato ocenění uděluje asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Zlaté glóby jsou považovány za důležitý ukazatel pro favority na Oscary. Pět finalistů na zahraničního Oscara, stejně jako na ostatní kategorie, pak bude známo 15. ledna. Loni v kategorii pro neanglicky mluvený film uspělo italské komediální drama Velká nádhera. Šlo o 11. Oscara pro nejlepší zahraniční film, jenž putoval do Itálie, která je tak z tohoto hlediska nejúspěšnější zemí s náskokem dvou sošek před Francií.

Oscara dostaly i tři československé a české filmy: Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Kolja Jana Svěráka – to bylo v roce 1997. Mezi pětici nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary Ondřeje Trojana, na prestižní sošku však nedosáhly.

Loni poprvé v historii vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) do oscarového klání film, jehož tvůrce nebyl českého původu – dílo polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř. Původně třídílnou televizní sérii HBO, zkrácenou do filmové verze, však američtí akademici nepřijali. Neuznali ji za svébytné dílo, které navíc nesplňovalo podmínky, že nesmí být předtím uvedeno na jiných distribučních kanálech včetně televize. Do seznamu kandidujících snímků tak postoupila komedie Donšajni, která v hlasování ČFTA skončila druhá. Předloni ČFTA vyslala do oscarového klání drama Davida Ondříčka Ve stínu, ani to se však do užšího výběru neproniklo.

Tagy: , ,