ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13970 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Salman Rushdie vzpomíná na léta ukrývání

0 Petr Hašek 19.9.2012

Spisovatel Salman Rushdie v knize pod názvem Joseph Anton: Paměti, popisuje desetiletí, během něhož se musel skrývat kvůli fatvě, kterou ho íránský revoluční vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní v roce 1989 odsoudil k smrti.

Současný íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí potvrdil fatvu svého předchůdce Chomejního a nadace dohlížející na její vyplnění v neděli zvýšila odměnu za Rushdieho hlavu na 3,3 milionu dolarů.

Rushdiemu stále hrozí smrt za jeho knihu Satanské verše, která vadí mnoha muslimům pro její zobrazení Proroka a jeho nejbližších. Kniha Joseph Anton: Paměti vychází v době vášnivých protestů v muslimském světě proti nízkorozpočtovému snímku natočenému v USA, který znevažuje proroka Mohameda. Rushdie se před vydáním vydáním svých nových pamětí ke snímku, vyvolávajícímu násilné i nenásilné protesty, oficiálně vyjádřil.

“Vždy jsem tvrdil, že to, co se stalo mně, je jen prologem a podobných případů bude mnohem mnohem více,” řekl spisovatel. Film samotný označil za “zcela jasně mizerný, nekvalitní a zlovolný,” to ale podle něj není důvodem k vyvolávání chaosu a vraždění.

Rushdieho dílo Joseph Anton: Paměti začíná ve chvíli, kdy se autor telefonicky dozvěděl, že na něj Chomejní uvalil trest smrti. Spisovatel ve svých pamětech píše, jak se během devíti let skrývání stále přesouval z místa na místo, jak trpěl, jak se snažil nadále angažovat ve světě literatury, čímž se z něj stala mezinárodní celebrita, i jak sledoval vraždy svých kolegů, kteří byli zabiti muslimskými fanatiky. V pamětech také vzpomíná na dvě ze svých čtyř manželství, která dobu skrývání nepřežila a vztahy se svými ochránci.

rwi