ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24300 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

S Divadlem Na zábradlí ve městě jinak

0 jsk 16.9.2021

Divadlo Na zábradlí v Praze se v sobotu 18. září zapojí do 16. ročníku sousedské slavnosti Zažít město jinak. Návštěvníkům se dostane jedinečné příležitosti projít útroby divadla a vyzkoušet si některé technické i umělecké profese. Od 17 do 19 hodin mohou třeba posedět v ředitelském křesle, nahlédnout do maskérny, šatny Petra Čtvrtníčka či Jany Plodkové.

Cílem tradiční akce Zažít město jinak je povzbudit obyvatele konkrétních městských lokalit, aby své každodenní okolí vnímali jako místo, které sdílí se svými spoluobčany a které má určitou přidanou hodnotu.

V Divadle Na zábradlí při této příležitosti dojde k podivuhodnému úkazu – z divadla zmizí herci, režiséři, technici i všechen další personál. Příchozí tak budou formou hry vyzváni k pomoci v podobě plnění nejrůznějších uměleckých i produkčních úkolů. A navzdory fiktivní personální krizi se v divadle setkají s několika zaměstnanci, s různými úkoly jim pomohou herci Petra Bučková, Jiří Černý (na snímku), Miloslav König a umělecko-technický personál divadla. Autory konceptu jsou dramaturgové Divadla Na zábradlí Boris Jedinák a Petr Erbes.

„Úkoly, které si boudou diváci v performanci Zažít Zábradlí jinak losovat, je povedou do zákulisí, které veřejnosti není běžně přístupné. Vymýšleli jsme je tak, aby zároveň hráči plněním úkolů vytvářeli zážitek pro další diváky. Chceme rozžít celé divadlo, nastartovat divadelní stroj bez herců, nebo respektive s herci-diváky. Velkou inspirací pro tento typ performance nám byly akce Jiřího Kovandy nebo básně Ladislava Nováka z Třebíče, kteří ve své tvorbě hledali způsoby, jak mohou být diváci sami sobě aktivními tvůrci uměleckého zážitku. Zažít Zábradlí jinak bude slavností bláznů, kdy šatny herců na jeden večer zabydlí diváci nebo kdy na ředitelskou židli dosedne ten, kdo půjde náhodou kolem,“ říká ke zrození nápadu Boris Jedinák.

(foto: KIVA)