ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14347 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rybářská chata je debutová kniha norského písničkáře

0 jsk 20.2.2023

Prozaický debut norského písničkáře, skladatele a básníka Steina Torleifa Bjelly (na snímku) Rybářská chata se stal záhy po vydání literární událostí a bestsellerem. Nyní vychází i u nás, v nakladatelství Prostor.

V čem tkví jeho přitažlivost? Prostřednictvím setkání dvou mužů různých generací poutavě vypráví o samotě i přátelství a křehkosti vztahů. Fiktivním vypravěčem je pomocný učitel a hudebník Jon, odvlečený starým, mrzoutským strýcem Ivarem do rybářské chaty u horského jezera, které patří rodině, kam až paměť sahá, aby společně týden rybařili. Místo je idylické jako z pohlednice.

„Dřevěný člun klouže po černém zrcadle hladiny, nad břehem visí bílý opar, nad ním roztroušené pokroucené horské břízy a smrky.“ Ale oni tam nejsou proto, aby si užívali. Umanutý strýc chce, aby Jon převzal starost o jezero, aby se naučil mnoho věcí. Při společných hovorech dojde mj. na rodinu, hudbu a životní filozofii. Podzimní rybolov se stane výchovnou metodou starého rybáře. Pro Jona je to náročná zkouška, ale pro čtenáře čiré potěšení.

Komorní příběh byl vyznamenán Cenou za literaturu psanou variantou norštiny nynorsk.