ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12254 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Řvoucí čtyřicítky Reginy Andrásové nabízejí humor, postřeh a vzpomínky „Husákových dětí“

0 Richard Winter 16.5.2016

Řvoucí čtyřicítky je název používaný námořníky, kteří se v oblasti kolem 40° jižní zeměpisné šířky setkávají se silnými a poměrně stálými západními větry,“ píše se v úvodu románu Reginy Andrásové, jehož hrdinkám je kolem čtyřiceti a občas si potřebují zařvat. Čtivý příběh o současných ženách, které vyrůstaly před Listopadem, vydává nakladatelství Eroika.

Kniha vypráví svižně, s nevšedními postřehy a humorným nadhledem o všedních i svátečních příhodách, partnerských vztazích a rodinách tří současných čtyřicátnic. Vypravěčka Lada i její dvě kamarádky z dětských let – Jana a Soňa – vyrůstaly v předlistopadové době nedaleko Prahy. Jejich vzpomínky občas zajdou i do tehdejších časů a na pozadí obyčejných ženských příběhů tak zaznamenávají změny nejen společenské, ke kterým došlo v posledních desetiletích. Jste-li „Husákovo dítě“, nejspíš oceníte společné vzpomínky, jestli jste starší, nahlédnete navíc do světa svých dětí, a pokud jste mladší, máte možnost poznat zcela jiný život v době, která není tak dávná.

Regina Andrásová (nar. 1972) vystudovala Střední ekonomickou školu v Praze a pracuje v bance. Žije s rodinou nedaleko hlavního města a vedle starosti o domácnost patří k jejím zájmům mimo jiné literatura a pěší turistika. V roce 2008 jí vyšla románová prvotina pod názvem Bohyně z Eru a poté publikovala v nakladatelství Eroika romány Korneliina válka (2010) a Dům U Mořského boha (2013).