ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17887 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Růst filmového průmyslu zastavila pandemie

0 jsk 24.8.2021

Rostoucí obrat filmového průmyslu v České republice zastavila až pandemie. V roce 2020 došlo k propadu českého audiovizuálního trhu o více než dvacet procent oproti roku 2019, kdy audiovizuální průmysl naopak vykázal nejlepší výsledek za uplynulých dvacet let. Predikce dramatického poklesu filmové výroby se díky včasně zavedeným opatřením v audiovizi nenaplnila. I přes pandemii česká filmová a televizní tvorba bodovala v zahraničí.

Uplynulý rok došlo k propadu českého audiovizuálního trhu o 1,7 mld. Kč oproti roku 2019, kdy obrat českých produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi (APA) v roce 2019 dosáhl 9,4 mld. Kč. V roce 2020 obrat klesl na 7,7 mld. Kč. Na jednotlivé segmenty audiovizuálního průmyslu měla pandemie různý dopad. Na začátku pandemie APA predikovala hlubší pokles, došlo totiž k zastavení všech připravovaných a částečně realizovaných projektů.

Díky rychlým krokům filmových institucí a profesních asociací jako zavedení samoregulačních opatření či testování štábů audiovizuální výroba nastartovala velmi brzy. Od konce května 2020 se ani přes další lockdowny již nezastavila. ČR byla v Evropě dokonce první s vypracovanými samoregulačními doporučeními jakožto ochranou před nákazou Sars-Cov-2 při natáčení. Nově vznikly vícenáklady spojené s covidem (testy, respirátory, karantény štábů, více lidí či větší zázemí na lokacích), obecně zdražily výrobu v průměru o 8 procent.

Trend trhu i nadále určují zejména produkce zabývající se zahraniční zakázkou, které v roce 2019 dosáhly rekordního obratu ve výši 6,3 mld. Kč. V roce 2020 došlo k meziročnímu poklesu o 9 procent na 5,7 miliard. Některé projekty byly nahrazeny novými, které streamovací platformy nyní vyvíjejí ve zrychleném tempu, velká část projektů z jara 2019 se postupně k výrobě a natáčení do České republiky navracela.

(foto: Gump – pes, který naučil lidi žít)

Tagy: ,