ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5225 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Russell Crowe, Ewan McGregor i Alicia Vikander dorazili do Karlových Varů

0 jsk 3.7.2023

V Karlových Varech začal v pátek začal 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, na kterém se představí 143 hraných a dokumentárních filmů. Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si na začátku převzala hlavní hvězda letošního festivalu australský herec a hudebník Russell Crowe (na snímku).

Crowe v děkovné řeči řekl, že ačkoli si cen velmi váží, těší se hlavně na koncert své kapely Indoor Garden Party, se kterou zahraje v rámci zahajovacího večera. Ocenil také organizátory festivalu, na němž vše perfektně funguje. V sobotu uvedl film Master and Commander: Na opačném konci světa z roku 2003, ve kterém si zahrál hlavní roli.

Cenu prezidenta festivalu si během otevíracího večera převzala švédská herečka Alicia Vikander známá z filmů Tomb Raider či Dánská dívka. Během pátečního večera uvedla zahajovací festivalový snímek, britské historické drama Firebrand. Ztvárnila v něm poslední manželku Jindřicha VIII. Do Karlových Varů s ní přicestoval i její manžel, herec Michael Fassbender. V sobotu se na festivalu představil skotský herec Ewan McGregor.

Filmy na festivalu soupeří o ceny ve dvou soutěžích. Do té hlavní jsou vybrány celovečerní snímky natočené v uplynulé sezóně, které dosud nebyly uvedeny v mezinárodní soutěži na jiném festivalu. Letos je jich jedenáct. O cenu v této sekci se ucházejí i dva české filmy, road movie Citlivý člověk a dobové drama Úsvit.

Kromě hlavní soutěže je od loňského roku součástí festivalu také soutěž Proxima, která dává prostor moderní filmové tvorbě z celého světa.

Festival potrvá do 8. července, ukončí ho snímek Šampioni. Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii si v poslední festivalový den převezme česká herečka Daniela Kolářová.