ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15993 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rusalka na Dvořákově Praze poprvé zazní 19. září

0 jsk 19.9.2022

Přichází další programový vrchol Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V pondělí 19. září od 19 hodin se ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze uskuteční premiéra koncertního provedení opery Antonína Dvořáka Rusalka.

V minulosti se festival soustředil na Dvořákovy operní prvotiny, nyní poprvé ve své historii uvede skladatelovu operu nejkrásnější a nejproslulejší. Mezinárodní projekt, který umělecky zaštítil šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, vznikal s těmi nejpřísnějšími požadavky na kvalitu provedení. Na programu jsou dvě reprízy, ve středu 21. a v pátek 23. září.

„Rusalka je mimořádně náročná na produkci, určitě se jedná o nejsložitější a nejkomplexnější projekt za dobu mého působení na Dvořákově Praze. Také frekvence zkoušek daleko předčila běžné přípravy koncertu,“ připomenul ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Přípravy na pondělní premiéru poznamenaly život České filharmonie posledních několika týdnů. Zahrnovaly více než dva týdny intenzivního zkoušení orchestru, Pražského filharmonického sboru (který je zároveň čerstvým laureátem Ceny Antonína Dvořáka) se sbormistrem Lukášem Vasilkem, rozsáhlé korepetice se sólisty i hromadné zkoušky celého ansámblu. Orchestr se k nastudování opery vrací po více než dvaceti letech.

(foto: Petr Kadlec)