ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26759 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rozdali ceny Trilobit

0 Redakce 18.1.2016

Ceny Trilobit Beroun 2016 přidělily v sobotu letošní trofeje. Tradiční ceny Českého filmového a televizního svazu FITES, které jsou každoročně udělovány nejhodnotnějším počinům v oblasti audiovizuální tvorby za uplynulé období, byly rozdány po devětadvacáté.

Z  hodnocení hlavní a dětské poroty vzešlo udělení dvanácti cen, jejichž společným jmenovatelem je poukázat na kvalitu umělecké výpovědi, společenský a kulturní přínos audiovizuální tvorby zejména v českém, ale i mezinárodním prostředí. Hlavní cenu si odvezli režisér a spoluscenárista filmu Schmitke, Štěpán Altrichter, dále režisér Petr Václav za dokument Zpověď zapomenutého a bratři Kryštof a Matěj Hádkovi za herecké výkony v hojně skloňovaném celovečerním dramatu loňského roku Kobry a užovky.

Novým držitelem Ceny Vladislava Vančury, která akcentuje dlouhodobý či celoživotní přínos filmových tvůrců české audiovizuální tvorby a představuje onu pověstnou Síň slávy, se ve svých devadesáti letech stal legendární režisér Vojtěch Jasný, jeden z prvních absolventů v historii FAMU, za něhož však s ohledem na aktuální zdravotní stav křišťálovou plastiku převzal producent Aleš Hudský. Cena Václava Havla za přínos občanské společnosti byla udělena redaktorovi České televize a moderátorovi publicistického pořadu Hyde Park Civilizace, Danielu Stachovi, Cenu Josefa Škvoreckého si za filmovou adaptaci literárního díla v Berouně převzal scenárista a režisér Petr Zelenka. Mnichovský komplex je kniha historika Jana Tesaře, která se stala volnou inspirací pro scénář jeho celovečerního filmu Ztraceni v Mnichově.

Uznání a Ceny poroty se dostalo trojici snímků – animované Anatomii pavouka Vojtěcha Kisse, dokumentu Evangelium podle Brabence díky režii a kameře Miroslava Janka a také celovečernímu dokumentárnímu filmu Nízká Vysoká hra režiséra Martina Vadase. Svého čerstvého laureáta má také Mimořádná cena poroty, která putovala za české hranice do rukou ukrajinského režiséra Oleha Sencova odsouzeného za kritiku ruské okupace Krymu. Porotci udělili rovněž Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která po loňské cestě do Poslanecké sněmovny zamířila tentokrát do Senátu České republiky k rukám senátora Jana Veleby. Letos potřetí byla rovněž udělena Cena dětské poroty – Berounský medvídek. Po napínavém hlasování poroty složené ze žáků berounských škol ji nakonec obdržel režisér Radek Beran za svůj loutkový snímek Malý Pán.

Večer moderoval Jan Kraus (na snímku Markéty Kobrskové).