ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10636 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Romanu Polanskému svitla naděje

0 jsk 19.7.2022

Kalifornský soud nařídil minulý týden ve středu odpečetění některých spisů v případě režiséra Romana Polanského, který je od roku 1978 na útěku před trestním stíháním za znásilnění nezletilé. Soud nařídil odpečetit spisy Rogera Gunsona, jenž byl původním prokurátorem v případě.

Polanského obhájce Harland Braun řekl, že jeho klient je z rozhodnutí soudu nadšen. V roce 2010 soud v Los Angeles převzal zapečetěné svědectví Gunsona o slibech, které dal soudce režisérovi v roce 1977. Svědectví by mělo ukázat, že soudce Laurence Rittenband Polanskému slíbil, že po přiznání viny si odpyká ve státním vězení pouhých devadesát dní.

Režiséra propustili na kauci po dvaačtyřiceti dnech, ale soudce pokračoval ve stíhání. Polanski se obával, že soud původní dohodu zamítne a odsoudí ho k dlouholetému vězení. Před vynesením rozsudku proto utekl do zahraničí a do USA se už nemůže vrátit.

Samantha Geimerová, kterou režisér údajně jako třináctiletou znásilnil, v roce 2017 požádala o zastavení procesu a prohlásila, že mu odpustila. Soud ale její žádost zamítl.

(foto: Wikipedie/Georges Biard)