ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7908 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Román Teď už tě vidím je autobiografií Nicole C. Kearové

0 Richard Winter 22.9.2015

Podívat se pravdě do očí může být zatraceně těžké, když člověk ztrácí zrak – a právě o tom vypráví autobiografický román Teď už tě vidím. Od chvíle, kdy se v nakladatelství Domino zrodila edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy, nese podtitul Čtěte bez předsudků. A letošek byl v této edici navíc vyhlášen za Rokem velkých témat. Každá kniha se zaobírá závažným společenským problémem, takové téma přináší i novinka, autobiografický román Teď už tě vidím od americké autorky Nicole C. Kearové.

Karin Lednická z nakladatelství Domino k této knize říká: „Častokrát se stává, že čtenáři na velká témata reagují čímsi jako úlekem. Je to pochopitelná reakce, protože každý z nás řeší spoustu vlastních problémů a knihu o závažném tématu leckdy vnímá jako další zátěž. Není tomu tak – vlastně bych řekla, že je to právě opačně. Knihy pro náš Rok velkých témat vybírám velmi pečlivě tak, aby jejich hlavním poselstvím byla naděje, aby navzdory tématu působily na čtenáře optimisticky. A román Teď už tě vidím je toho zářným příkladem: autorka píše s takovým nadhledem, že jsem si při četbě nesčetněkrát položila otázku: Jestliže se dá nést postupné slepnutí takto statečně, co kdybych se i já pokusila na své vlastní trable podívat jinak? Nenechat se jimi udolat? Právě v tomto poznání pro mě tkví hlavní přínos této knihy.“

Nicole C. Kearová není zdaleka autorkou jediné knihy, i když se svým autobiografickým románem Teď už tě vidím proslavila nejvíce. Píše také pro bezpočet periodik, například do NY Times, Psychology Today, The Huffington Post a řadu dalších. Je absolventkou Yale a vyučuje tvůrčí psaní na School of Professional Studies v New Yorku. Se svou rodinou žije v Brooklynu.

O čem vypráví román Teď už tě vidím? Nicole bylo devatenáct let, když si vyslechla zdrcující diagnózu: má nevyléčitelnou oční chorobu, která ji do deseti let připraví o zrak. Na takovouto zprávu se dá zareagovat v zásadě dvěma způsoby: rozumně, nebo nerozumně. V prvním případě člověk uposlechne lékařových rad a zodpovědně se připravuje na život v temnotě. Nicole ale nemá nic takového v úmyslu.

Nikomu nic neřekne a dál žije tak, jako by žádná budoucnost neexistovala. Nechá svým životem projít několik mužů, zapíše se do cirkusové školy a procestuje spoustu zemí. Od lehkovážného bytí začne upouštět, teprve když se zamiluje a založí rodinu. Tehdy už navíc pro ni není tak snadné předstírat, že se nic neděje, protože svět před jejíma očima je čím dál rozmlženější.Postupující nemoc ji nakonec přinutí vyjít s pravdou ven. Není to pro ni snadné, ale ani sebevětší vztek na nespravedlnost osudu nemůže Nicole ochránit před pravdou, které se celé roky snažila vyhýbat.