ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28680 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Román Štěpána Javůrka Sudetský dům začíná v létě roku 1945

0 jsk 22.8.2022

Svou první knihu, román Chaloupky, vydal Štěpán Javůrek vlastním malým nákladem před dvěma lety. Poté vyšla znovu v nakladatelství Moba. Rázem se příběh zaniklé obce a jejích obyvatel stal knižním bestsellerem s prodejem přes 10 tisíc kusů. Loni na podzim vyšel román Nebe nad Perninkem, v tu dobu už měl Javůrek rozepsaný příběh Sudetský dům o osudech malé vesnice v pohraničí, který vychází v těchto dnech. Pokračování už má rozepsané…

„K napsání tohoto příběhu mě přivedla vlastně náhoda. Měl jsem zrovna rozepsanou úplně jinou knihu, když jsem náhodně vyposlechl jeden skutečný příběh o tom, jak se česká rodina po válce dostala do pohraničí, kde jí byl přidělen dům. V tom domě ale stále žili Němci, čekající na odsun. A právě tato situace, pro nás dnes těžko představitelná, je ústředním motivem knihy Sudetský dům,“ vysvětluje Štěpán Javůrek, pro kterého je psaní knih zatím jenom koníčkem.

„Nemám rád natahování příběhů, ale tady se to přímo nabízelo. Zatímco první kniha končí poválečným odsunem Němců, ta druhá bude o tom, jak se v Sudetském domě žilo po nástupu komunistů, v tragických padesátých létech. Sudetský dům 2 vyjde příští rok,“ dodává.