ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16744 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Roman Polanski převzal ocenění za celoživotní dílo

0 Redakce 29.9.2011

Filmový režisér Roman Polanski, který se v 60. a 70. letech v USA proslavil snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť, 28. září převzal na filmovém festivalu v Curychu ocenění za celoživotní dílo. Jedná se o cenu, kterou měl dostat původně už před dvěma lety, ale cestou na festival ho na základě amerického zatykače z roku 1978 zadržela švýcarská policie.

"Lepší pozdě než nikdy," podotkl Polanski v rozhovoru se Švýcarskou televizí.

Důvodem amerického zatykače na Polanského byla médii velmi sledovaná aféra s třináctiletou dívkou. Režisér se v roce 1977 přiznal, že s ní měl pohlavní styk. Sex s nezletilou je však podle amerických zákonů považován za znásilnění. V americkém vězení nakonec strávil půldruhého měsíce. Koncem ledna 1978, kdy hrozilo, že půjde za mříže znovu, odletěl do Evropy a v USA od té doby z obav ze zatčení už nikdy nebyl. O jeho případu před třemi lety vznikl dokument nazvaný Roman Polanski: Pravdivý příběh, který upozornil na nesrovnalosti v kauze.

V roce 2005 vyhlásily americké úřady po Polanském mezinárodní pátrání. Francie, kde režisér žije, ho ale odmítla vydat. Na dané obvinění se totiž nevztahuje její smlouva s USA o vydávání zločinců.

Polanski v roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista. Cenu si ale na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles nepřevzal kvůli obavě, že bude ve Spojených státech zatčen.

V roce 2009 byl ale Polanski zadržen ve Švýcarsku cestou na festival. Strávil několik měsíců v domácím vězení, než švýcarské úřady v červenci 2010 rozhodly, že jej Američanům nevydají. Podle amerických právníků by mu v případě vydání do USA hrozily až čtyři roky vězení.

rwi