ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7133 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Román Freudova sestra ukazuje sobeckého lékaře očima příbuzných

0 Redakce 31.7.2012

Odvrácenou stranu obrazu proslulého zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda z pohledu jeho setry sestry Adolfiny, která vzpomíná na celý svůj život, dětství, vztahy se sourozenci, lásky, chvíle štěstí i neštěstí, nabízí román Freudova sestra.

Jeho autor Goce Smilevski líčí zdánlivě bezvýznamný život sestry slavného muže. Kniha však zdůrazňuje její hluboce lidské kvality. Adolfina svého bratra bezmezně milovala a musela se smířit se skutečností, že ona i její sestry hrály v životě egocentrického lékaře bezvýznamnou roli.

Vrcholí událostmi ve Vídni v roce 1938. Adolfina na naléhání sestry Pauliny žádá bratra, aby pro ně zajistil víza k odjezdu ze země, protože má strach v zemi, kde se moci ujali fašisté, strach o svůj život. Sigmund Freud její obavy bagatelizuje, ujišťuje ji, že jim žádné nebezpečí nehrozí, a pomoc odmítá. Všechny čtyři Freudovy sestry, v té době už více než sedmdesátileté, jsou záhy deportovány do Terezína. Freud místo pomoci sestrám Vídeň opouští a odjíždí do Anglie. Na seznamu osob, kterým zajistil bezpečný odjezd, nejsou sestry, ale jeho manželka s dětmi, švagrové, dvě guvernantky a jeho osobní lékař.

Sigmund Freud zemřel na počátku války v Londýně. Žádná z jeho sester holokaust nepřežila.

Goce Smilevski se narodil roku 1975 ve Skopji v Makedonii. Studoval na Karlově univerzitě v Praze, dále na Středoevropské univerzitě v Budapešti a na univerzitě v rodném městě. Po debutovém románu Planeta nezkušenosti (2000) následovala próza Rozhovor se Spinozou (2002). Za svůj třetí román Freudova sestra obdržel roku 2010 Cenu Evropské unie za literaturu; dílo vychází ve 24 zemích.

rwi