ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4736 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Roman Franta vystavuje v Táboře

0 jsk 7.5.2024

Po deseti letech se do Tábora vrací tamní rodák, malíř Roman Franta. Do prostor DON galerie přiveze svou premiérovou výstavu Buch. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 9. května od 18 hodin a výstava potrvá do 30. června.

Buch foneticky znějící jako úder, rána, dopad. Buch je v němčině kniha. Kniha je nositelem lidské moudrosti, povahy, charakterů, myšlenek i vizí. Má svou sílu sdělení, vtáhne vás do problematiky, do příběhu, rozvíjí fantazii, prožije báseň, tříbí cit a vkus, upevňuje názor, vzdělává, vyvolává úvahy, odpoutává, těší, upozorňuje, zkrátka vás zasáhne. Buch!

Autor se v posledních letech své tvorby dostává přes malbu portrétů a fiktivních hlav k samotnému myšlení a uvažování člověka, lidského jedince. Maluje knihovny, zátiší s knihami, ale i skrumáže a jakési stavby vyskládané z různobarevných knih, někdy doplněné dalšími předměty, hlavou, ptáčkem, jako symboly jedinečnosti a svobody. Některé hřbety knih nesou názvy, jindy nic než nános barvy, čímž je divákovi nechán prostor pro možnost doplnění vlastního titulu.

Roman Franta, malíř, docent, v současné době vede ateliér Malby na Art & Design Institut v Praze. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze 1997 (prof. Bedřich Dlouhý, prof. Aleš Veselý) a San Francisco Art Institute 1993-1994 (J. Hatofsky, J. Morgan).

Svou malbou s nadsázkou a typickým humorem reflektuje dění kolem sebe. Do obrazů přenáší svobodu projevu, odvahu, experiment, ale i klasické postupy.

Tagy: