ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21266 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rolling Stones vydají narozeninovou edici Beggars Banquet

0 jsk 8.10.2018

Britská kapela Rolling Stones vydá novou edici alba Beggars Banquet na počest jeho padesátého výročí. Deska vyjde 16. listopadu. Původní se nahrávala mezi březnem a červencem roku 1968 v londýnských Olympic Sound Studios. Jednalo se o první desku, kterou produkoval Jimmy Miller, a zároveň poslední, na které se Rolling Stones objevili v původní sestavě Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Bill Wyman a Charlie Watts. Beggars Banquet odstartovalo co do alb nejplodnější éru kapely.

Dlouho po vydání alba legendární rockový žurnalista a autor Ben Fong-Torres vyznamenal Beggars Banquet jako „okamžitou mistrovskou klasiku”, která „vypovídá o chaosu osmašedesátého roku lépe než kterékoliv jiné dílo.

Na desce se mimo jiné nachází nejpolitičtější skladba, jakou kdy Rolling Stones vydali – Street Fighting Man. Ta byla částečně inspirována Jaggerovým prvotním zážitkem z protiválečné demonstrace před americkou ambasádou v Londýně, kde slyšel hovořit aktivistu Tariqa Aliho. V tu samou chvíli se v Paříži odehrávaly studentské protesty, jež vedly k masovému květnovému povstání a stávce, kterých se účastnila téměř čtvrtina národa.

„Byla to zvláštní doba. Nejenom ve Francii, ale i v Americe, kvůli vietnamské válce, nekončícím vzpourám a násilí. Bylo to ale dobře. Vždyť ve Francii se jim málem podařilo svrhnout vládu,” přibližuje v rozhovoru pro Rolling Stone z roku 1997 dobu vzniku desky Jagger.

Další výraznou skladbou z desky je singl Sympathy For The Devil, který byl inspirován novelou Michaila Bulgakova a vypráví o Satanově návštěvě stalinského Sovětského svazu.