ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6343 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rolling Stones hráli poprvé před padesáti lety

0 Petr Hašek 12.7.2012

Historie britské skupiny Rolling Stones se začala definitivně psát 12. července 1962 v londýnském klubu Marquee, kde odehrála svůj první koncert. Znamená to, že dnes by měla halasně oslavovat rovných padesát let existence.

Prvnímu vystoupení předcházela historka o někdejších spolužácích Micku Jaggerovi a Keithu Richardsovi, kteří se náhodou potkali v předměstském vlaku. Jagger měl v ruce desky Chucka Berryho a Muddyho Waterse, v Anglii těžko sehnatelné exempláře.

Dali se do řeči a nová kapela byla na světě. V počátcích kariéry Rolling Stones stál v popředí zájmu fanoušků a především fanynek ještě jiný mladý muž, talentovaný skladatel a kytarista Brian Jones. Zastiňoval dokonce pozdější ústřední dvojici „jiskřivých dvojčátek“, jak si Jagger s Richardsem postupem času začali říkat.

Jagger vzpomíná: „Nikdy jsem nechtěl být lídr, Brian o to naopak stál. Zoufale potřeboval pozornost, chtěl být obdivován a milován. Hodně lidí to tak dělalo, ale pro něj to nikdy nebylo dost.“

Jones ovšem byl nakonec z kapely pro svou nespolehlivost v roce 1969 vyhozen a několik týdnů poté jej našla jeho komorná utopeného na dně bazénu. Příběh Rolling Stones ale pokračoval dál.

JŠp