ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4678 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rok od smrti Medy Mládkové bude udělena její cena

0 jsk 3.5.2023

Ve středu 3. května uplyne rok od úmrtí sběratelky a mecenášky Medy Mládkové. Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových letos poprvé udělí uměleckou cenu, která ponese její jméno.

Cena Medy Mládkové má za cíl podporovat umělce a umělkyně střední generace v jejich další tvorbě.

„Pro paní Medu bylo sběratelství především formou vyjádření zájmu o dílo vybraných umělců a snahou motivovat je, aby v nastoupené cestě pokračovali. Rádi bychom, aby cena měla podobnou funkci,“ vysvětluje ředitel Musea Kampa Jan Smetana. „Zatímco Cena Jindřicha Chalupeckého je určena umělcům do pětatřiceti let a Státní ceny se zpravidla udělují za celoživotní dílo, Cena Medy Mládkové se zaměří na současné tvůrce, kteří již mají něco za sebou, ještě však nepatří do kategorie žijících klasiků.“

Meda Mládková zemřela loni v květnu v nedožitých 103 letech. Spolu se svým manželem Janem je pohřbena v Rosicích u Brna. Na jejich hrob byla nedávno umístěna socha sv. Františka z Assisi od prof. Jana Hendrycha, který víc jak čtvrt století vedl ateliér figurativního sochařství na pražské akademii.

„Sv. František je mimo jiné patronem zvířat, protože všechny živočichy považoval za své spolubratry. Paní Meda kolem sebe vždy měla psy a kočky a byla velkou milovnicí všeho živého. Málo se také ví, že po návratu do České republiky velkoryse podporovala řadu útulků a záchranných stanic pro zvířata. Vedle umění byla právě zvířata její druhou vášní,“ vysvětluje symboliku sochy Jiří Pospíšil, který byl dlouholetým přítelem paní Medy a do jehož agendy na pražské radnici patří nejen kultura, ale i péče o zvířata.

Pražské Museum Kampa, které paní Meda založila a které opatruje její umělecké sbírky, letos slaví 20 let své existence. Museum si toto výročí připomíná řadou doprovodných akcí a lektorských programů (podrobné informace jsou k dispozici na www.museumkampa.cz). Vrcholem oslav bude zářijová připomínka narozenin paní Medy, v jejímž rámci se uskuteční také předání zmiňované Ceny Medy Mládkové.

(foto: archiv Musea Kampa)