ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5937 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Roger Waters reaguje na osočení z antisemitismu

0 jsk 2.8.2013

Bývalý člen skupiny Pink Floyd Roger Waters, který je momentálně na turné se svým projektem The Wall, byl po svém vystoupení v Belgii 18. července osočen z antisemitismu. Součástí jeho vystoupení je totiž nafukovací prase, které se vznáší nad hlavami diváků a na němž je namalována řada symbolů. Jedním z nich je i Davidova hvězda.

To se nelíbilo jednomu z účastníků koncertu, Alonu Onfusovi Asifovi. Izraelec žijící v Belgii o tom napsal článek do listu Israeli Daily a ten následně komentoval rabín Abraham Cooper, který označil Waterse za antisemitu a nazval jej sympatizantem s fašismem a antižidovskou postavou.

Waters k tomu vydal oficiální prohlášení. V něm praví, že slova rabína vytvořila neexistující konflikt, který nic nepřináší a může poškodit porozumění mezi lidmi. Následně uvádí, že celou věc před turné konzultoval s americkou organizací Anti-Defamation League, která se přiklonila k názoru, že Davidovu hvězdu takto použít lze bez toho, že by na tom bylo něco protižidovského. Dodal, že na létajícím praseti se také objevují další symboly včetně kříže, půlměsíce, srpu a kladiva, loga společností Shell, Mercedes nebo McDonaldʼs, či znaku dolaru.

Waters také napsal, že má mnoho blízkých přátel, kteří jsou Židy. Podotkl, že nazvat jej sympatizantem fašistů je sprosté, neboť jeho otec zahynul během druhé světové války v Itálii, když bojoval proti nacistům.

„Davidova hvězda symbolizuje Izrael a já protestují proti jeho vnitřní i zahraniční politice,“ upřesnil. Na závěr dodal, že létající prase užívá na koncertech The Wall od října 2010 a již jej představil nejméně dvěstěkrát. „Je to symbol represe a publikum ví, co s tím balónem má dělat. Musí ho zlikvidovat,“ napsal.

Roger Waters se představí v Praze 7. srpna. Vystoupí v O2 Areně.

Tagy: