ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4899 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rockový aktivista Bono získal cenu za mír

0 Redakce 17.12.2008

Laureáti Nobelovy ceny za mír, se sešli v pátek, 12. prosince v Paříži, kde předali irskému rockovému aktivistovi Bonovi každoroční cenu Man of Peace (Muž míru).

Starosta Paříže Mayor Bertrand Delanoe, který byl hostitelem celé události, předal frontmanovi U2 cenu za mír v přítomnosti pěti Nobelových laureátů, jako uznání za jeho snahy bojovat s chudobou a nemocemi ve světě. „Rozhodli jsme se nominovat muže, který vždy bojoval a bude i nadále bojovat za lidská práva a proti chudobě svojí hudbou a svými slovy,” řekl italský levicový leader Walter Veltroni, který byl spoluhostitelem události.

Je to pro mě opravdu velké ocenění, protože, buďme upřímní, je to nejblíže – je to nejvíc, jak se rocková hvězda může přiblížit k Nobelově ceně za mír," pronesl před přítomnými osmačtyřicetiletý zpěvák, který rozjel světovou kampaň k přesvědčení bohatých národů, aby odlehčili Africe dluhy, k podpoře poctivého obchodu s rozvojovými zeměmi na tomto kontinentě a založení fondů pro boj s AIDS a malárií. „Jsem přeceňovaná rocková hvězda. Vy jste lidmi, kteří odvádějí skutečnou práci,“ obrátil se dále muzikant k držitelům Nobelové ceny, mezi nimiž byli F.W. de Klerk z Jižní Afriky, Lech Walensa z Polska a John Hume ze Severního Irska. „Velice mě tedy těší být v takto vážené společnosti.

Udělování ceny Muž míru proběhlo v rámci třídenního summitu Nobelových laureátů. Jedním z organizátorů každoročního setkání je organizace Michaila Gorbačova, který však letos na ceremoniálu nebyl přítomný z důvodu zhoršení zdravotního stavu. Jeho mluvčí vysvětlil, že bývalý prezident Sovětského svazu se v současnosti léčí s problémy s očima.

V loňském roce, stejnou cenu obdrželi američtí herci George Clooney a Don Cheadle, kteří vystoupili proti násilí ve válkou zničeném Darfúru v Sudánu.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ