ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12836 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Smith o „idiotském“ nápadu Radiohead

0 Redakce 25.2.2009

Frontman The Cure Robert Smith v rozhovoru pro britský deník The Times prohlásil, že „silně nesouhlasí“ s nápadem Radiohead prodávat album za částku, kterou jsou fanoušci ochotní zaplatit.Radiohead s tímto nápadem přišli v roce 2007 při vydání jejich zatím posledního alba In Raibows. Uživatelé registrovaní na stránce Radiohead mohli zaplatit libovolnou částku a stáhnout si MP3 verzi desky. Album se později prodávalo i na CD a vinylu.

Smith k tomu řekl: „S experimentem Radiohead, tedy platit jen tolik, kolik chcete, zásadně nesouhlasím. Nemůžete ostatním lidem dovolit, aby rozhodovali o ceně toho, co děláte. Znamenalo by to, že vaše práce podle vás nemá žádnou hodnotu a to je nesmysl. Pokud dám své hudbě nějakou cenu a nikdo ji nebude chtít zaplatit, je to moje chyba. Ale nápad, že cenu tvoří konzument, to je idiotský plán, který nemůže fungovat.

Ať už byla strategie Radiohead jakkoli riskantní, dostalo se album In Rainbows v době vydání na CD a vinylu v USA a Velké Británii na první příčku. Poslední album The Cure nazvané 4:13 Dream se ve Spojených státech dostalo na 16. místo, v Britániin obsadilo 33. příčku. Za zmínku stojí, že The Cure celé album odehráli v říjnu 2008 na koncertu v Římě, na nějž byl vstup zdarma.

Smith také vyjádřil své pohrdání ilegálním stahováním hudby. Vydavatelství podle jeho názoru mají více chránit své umělce. „Je to téměř tragikomické. Na straně labelů je patrná zvláštní neochota (se s tím vypořádat). Jejich umělci hrozně trpí ilegálním stahováním – neprodávají, takže jim vlastně label nemusí vůbec platit. Přitom je ale label vlastněn dceřinnou společností, které patří poskytovatel internetu. Tahle stránka věci je velmi nejasná,“ rozvíjí konspirační teorie leader skupiny The Cure.  

MV