ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27118 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Plant a Krauss: S potenciálem na další dvě desky

0 Redakce 18.2.2009

Robert Plant a Alison Krauss pracují na svém druhém společném projektu.

Ani ne deset dní po svém triumfu na Grammy Awards 2009, se Robert Plant a Alison Krauss vrátili zpátky do studia a pustili se do práce na nástupci svého společného debutu Raising Sand.

Z ceremoniálu, na kterém se udělovaly letošní ceny Americké hudební akademie, dvojice odcházela s pěti soškami, mezi nimiž byla i ta nejprestižnější – za Album roku. Podnětů ke spokojenosti a načerpání entusiasmu bylo v uplynulém roce více než dost. Deska Raising Sand  získala prestižní British Mercury Prize a řadu ocenění ve světovém tisku včetně od Time, Rolling Stone, USA Today, The New York Times a The Los Angeles Times, přes The Sunday Times, Mojo a Uncut. S uznáním se navíc album setkalo nejen u odborné veřejnosti ale i u posluchačů. Raising Sand debutovalo v říjnu 2007 na 2. příčce Top 200 Billboardu a jeho prodeje se dostaly přes hranici milionu kopií jen na území Spojených států, což zajistilo nahrávce platinový status. K tomu všemu „vítězství“ na večeru Grammy Awards 2009 nyní spustilo další vlnu zájmu o víc než rok starou desku a není zdaleka vyloučeno, že ji nová prodejní čísla opět vystřelí k vrcholu albové hitparády Billboardu. Přitom ještě před dvěma týdny po ní v Top 200 nebylo ani stopy.

Co lze příště očekávat od spolupráce rockové a countryové hvězdy, o tom lze v této chvíli stěží spekulovat. Jisté je jen, že si dvojice přeje jít tentokrát jinou cestou. V rozhovoru pro příští vydání časopisu Rolling Stone to přinejmenším naznačil T Bone Burnett, který se producentského vesla chopí i tentokrát. „Jestli můžeme říct něco s jistotou, to je, že bychom se nemohli ani pokoušet zopakovat Raising Sand. Ten okamžik patří minulosti, a byl to krásný okamžik, takže pokoušet se udělat totéž by snížilo jeho hodnotu. Chováme naději, že je v nás potenciál přinejmenším na další dvě nahrávky,“ komentoval Burnett úmysly Planta a Krauss.

Zpráva o tom, že držitelé Grammy 2009 za Album roku začali pracovat na svém dalším projektu, nepotěší snad jedině nesčetné příznivce Led Zeppelin, kteří přes všechno, co se v posledních měsících napsalo, nepřestávají doufat v reunion a turné skupiny – a to jim projekt Рobert Plant & Alisson Krauss nenahradí – už proto že hudba dua má pramálo společného s tvorbou rockové legendy. Nové album navíc automaticky předpokládá i další turné, čímž se naděje zeppelinovských fanoušků opět rozplynou do ztracena. Ačkoliv… kdo ví – když sám Plant na konci mimořádně vydařené koncertní trasy k podpoře Rising Sand prohlásil, že „přinejmenším další dva roky“ nepodnikne žádné další turné, a to skutečně s NIKÝM.

ZJ