ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7254 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Road-movie Rodina je základ státu získala čtyři Ceny české filmové kritiky

0 Redakce 16.1.2012

Snímek Rodina je základ státu Roberta Sedláčka se podle tuzemských kritiků stal nejlepším domácím filmem roku 2011. Road-movie o tunelování v Česku proměnila polovinu nominací a získala čtyři Ceny české filmové kritiky. Sedláček si odnesl ocenění za režii i scénář. Producent Radim Procházka převzal cenu za nejlepší film a uspěla i Simona Babčáková, kterou publicisté odměnili za výkon ve vedlejší roli v tomto snímku.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen projekt Martina Marečka, Víta Klusáka a Filipa Remundy Pod sluncem tma, který loni zvítězil na mezinárodním festivalu v Jihlavě. Nabízí srovnání různých světů a přístupů k životu postavenou na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci v Zambii.

Dvě Ceny kritiky, za kameru Vladimíra Smutného a herecký výkon Vladimíra Javorského v hlavní roli, dostalo drama Poupata, jehož hrdinové se chtějí vymanit z osudově daného prostředí a žít normální život. Ocenění Objev roku, které uděluje RWE si odnesl debutující producent, scenárista a režisér Václav Kadrnka za snímek Osmdesát dopisů.

Kritici dále ocenili za výkon v hlavní roli Annu Geislerovou a za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Hynka Čermáka – oba v Hřebejkově snímku Nevinnost.

S cenou kritiky odešli Ondřej Ježek a Petr Kružík za hudbu ke snímku Tomáše Luňáka Alois Nebel, která mimo jiné přinesla i hit Půlnoční v podání Václava Neckáře.

rwi