ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5130 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

U režisérů uspěla Gravitace, na Sundance Whiplash

0 Richard Winter 28.1.2014

Letošní cenu Sdružení amerických režisérů (DGA) pro nejlepšího režiséra získal Mexičan Alfonso Cuarón za svůj vesmírný snímek Gravitace (na snímku). Cena DGA je považována za ukazatel před udílením Oscarů, které se uskuteční 2. března. Hlavní ceny amerického festivalu nezávislých filmů Sundance získalo hudební drama Whiplash a dokument z chudého amerického venkovského městečka Rich Hill.

Od roku 1948 se stalo jen sedmkrát, že by držitel ceny DGA nedostal i Oscara za režii. Snímek, jehož režisér získá Oscara, často bývá oceněn i za nejlepší film. Na cenu pro nejlepšího režiséra byl kromě Cuaróna nominován i Martin Scorcese za film z finančnického prostředí Vlk z Wall Street. Steve McQueen byl na cenu navržen za drama z období otrokářství 12 let v řetězech, stejně tak získal nominaci i Paul Greengrass za thriller o somálských pirátech Kapitán Phillips. Režisér David O. Russsel byl za kriminálku Špinavý trik na cenu DGA letos nominován podruhé.

Vítěz festivalu Sundance Whiplash vypráví příběh o jazzovém bubeníkovi, posedle se snažícím zdokonalovat své umění. Dílo 28letého scénáristy a režiséra Damiena Chazellea získalo v kategorii hraných filmů cenu diváků i hlavní cenu poroty. Chazelle získal už loni na Sundance cenu za krátký film s krátkou verzí Whiplash. Cenu poroty za nejlepší dokument dostal Rich Hill, který zkoumá životy tří dospívajících chlapců ve stejnojmenném městě ve státě Missouri a sleduje, jak se snaží překonávat tamní chudobu.

Diváci cenu za dokument dali snímku Alive Inside: A Story of Music & Memory, který se zabývá vlivem hudby na starší pacienty s Alzheimerovou chorobou. Mezi zahraničními filmy zabodoval v hrané kategorii u poroty nejvíce chilsko-francouzský snímek To Kill A Man. Syrsko-německý film ze syrské občanské války Return to Homs dopadl nejlépe mezi mimoamerickými dokumenty.

Festival Sundance ve státě Utah pořádaný známým hercem Robertem Redfordem pomáhá nejlepším nezávislým filmům získat širší publikum.

Tagy: