ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11610 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Režisérka Jane Campionová bude předsedkyní poroty v Cannes

0 Richard Winter 8.1.2014

Předsedkyní poroty filmového festivalu ve francouzském Cannes letos bude novozélandská režisérka Jane Campionová, která letos oslaví šedesáté narozeniny. Je dosud jedinou ženskou držitelkou Zlaté palmy. Hlavní cenu dostala v roce 1993 za svůj snímek Piano.

Světoznámý festival v Cannes se bude konat od 14. do 25. května a novozélandská filmařka v roli šéfky poroty nahradí amerického režiséra Stevena Spielberga, který hodnotitele vedl loni. Porota v roce 2013 Zlatou palmou ocenila film Adelin život tunisko-francouzského režiséra Abdala Latífa Kešiše.

Pro Campionovou, novozélandskou rodačkou žijící v Austrálii, je festival v Cannes spojený s jejími velkými úspěchy. V roce 1986 tam získala hlavní cenu za svůj debutový krátký film Cvičení disciplíny – Kůra. Po úspěchu snímku Piano, za jehož scénář získala Oscara, natočila například filmy Portrét dámy (1996), Jako dým (1999) nebo Piková trojka (2003). Nejnověji se představila seriálem Top of the Lake, který měl loni premiéru v britské televizi.