ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17458 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Režisér Vojtěch Jasný dostal cenu za přínos světové kinematografii

0 Petr Hašek 29.10.2012

Režisér Vojtěch Jasný dostal na 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě cenu za přínos světové kinematografii.

Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 177 filmů ze 47 zemí. Ve světové premiéře uviděli diváci 41 filmů. Pětidenní akce se letos nesoustředila jen na filmovou tvorbu. Zaměřila se také třeba na literaturu nebo vědu.

Kromě šestaosmdesátiletého Jasného, tvůrce legendárních snímků jako Všichni dobří rodáci nebo Až přijde kocour, obdrželi cenu za nejlepší český dokumentární film režiséři Lukáš Kokeš a Klára Tasovská za snímek Pevnost. Porota rovněž udělila zvláštní cenu Pavlu Abrahámovi za snímek Dva nula a Janu Gebertovi za Hru o kámen.

Mezi významnými hosty festivalu byli například držitel Nobelovy ceny za literaturu čínský spisovatel Gao Xingjian nebo také jihokorejský režisér Jun Če-ro. Nový dokumentární styl s názvem “performativní žurnalismus” představil dánský autor Mads Brügger.

Při závěrečném dni na festivalu vystoupilo na Inspiračním fóru aktivistky z ukrajinského hnutí Femen. Bojují za práva žen a používají k tomu vlastní nahotu. “Odhalené tělo je prostor, na kterém můžu vyjádřit svůj názor,” sdělila členka hnutí Femen Inna Sevčenková.

rwi