ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16045 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Režisér Martin Scorsese obdrží cenu Academy Fellowship

0 Redakce 5.1.2012

Britská akademie filmové a televizní tvorby udělí režisérovi Martinu Scorsesemu svou nejvýznamnější cenu Academy Fellowship za jeho výjimečný přínos kinematografii. Devětašedesátiletý režisér filmů Taxikář, Zuřící býk, Letec, Casino, Kundun či Skrytá identita cenu převezme 12. února při slavnostním vyhlašování letošních prestižních britských filmových cen BAFTA. Za celoživotní dílo již obdržel ocenění od Amerického filmového ústavu (1991), Amerického filmového institutu (1997), Evropské akademie udílející Césary (1990) a MFF v Benátkách (1995).

Ceny BAFTA se považují za významný ukazatel toho, jaké snímky a osobnosti mají šanci získat některého z amerických filmových Oscarů. Scorsese prohlásil, že je velmi poctěn oceněním, které dříve obdržely osobnosti světové kinematografie jako například Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock a Elizabeth Taylorová.

Rodák z newyorského Queensu který má na svém režisérském kontě více než 25 filmů, vystudoval New York University a začínal jako střihač. Debutoval pod produkční záštitou Rogera Cormana krimipříběhem Boxcar Bertha. Do rodného New Yorku a ke svým kořenům se vrátil autobiografickým příběhem Kdo to klepe na mé dveře? (Who´s That Knocking At My Door?) a především krimidramatem Špinavé ulice (Mean Streets), které mu získalo diváckou i kritickou zaslouženou pozornost.

Jeho režijní dráhu provází ada ocenění. Scorsese získal nominaci na Oscara za režii Zuřícího býka (Raging Bull, 1980) a Posledního pokušení Krista (The Last Temptation of Christ, 1988), za režii a scénář gangsterky Mafiáni (GoodFellas, 1994), scénář milostného dramatu Věk nevinnosti (Age of Innocence, 1993) a režii dramatu Gangy New Yorku (Gangs of New York, 2002).

V roce 2003 získal v rámci udílení cen BAFTA nominaci na režisérkou cenu Davida Leana za Gangy New Yorku. Tuto cenu už předtím získal za scénář, produkci a režii Mafiánů. Nominován na ni byl už za režii tragikomedie Alice už tady nebydlí, dramatu vietnamského veterána Taxikář (Taxi Driver, 1976) a satiry Král komedie (The King of Comedy, 1983) – oba s jeho oblíbeným hercem Robertem De Nirem.

rwi