ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13081 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Retrospektivní výstava sklářské výtvarnice Gizely Šabókové Torza

0 jsk 14.4.2022

Galerie Nová síň v centru Prahy bude od 28. dubna do 19. května patřit pozoruhodným dílům přední české sklářské výtvarnice Gizely Šabókové, absolventky atelieru prof. Stanislava Libenského. Výstava Torza vznikla u příležitosti životního jubilea Gizely Šabókové a zároveň jde o její první samostatnou výstavu v České republice po téměř dvaceti letech.

Příznivcům současného umění se tak naskytne výjimečná příležitost k osobnímu setkání se všemi polohami tvorby renomované autorky, jejíž práce jsou zastoupeny ve význačných veřejných i soukromých sbírkách u nás i po celém světě.

Výstava Torza představí velké tavenice ze skla, ale i kresby, vitraje, stavované sklo, vázy… ze všech etap dosavadní kariéry autorky. V tomto ohledu bude výstava do jisté míry retrospektivní, a to i díky zápůjčkám ze soukromých sbírek.

Název výstavy odkazuje k torzům v životní velikosti, citlivě vyřezaným a vysekaným ze skleněných bloků, která jsou autorčiným podstatným výrazovým prostředkem posledních dvou dekád a samozřejmě nebudou v expozici chybět. „Stala jsem se sklem. Někdy jsem křehká, někdy se zlomím, někdy svítím. Někdy někoho pořežu, někdy se rozsekám. Tak moc jsem v něm ponořená,“ říká sama Gizela Šabóková.