ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7246 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Retrospektiva Dušana Hanáka poprvé dostupná online

0 jsk 26.1.2021

Tvorbu Dušana Hanáka, režisérské ikony slovenského filmu, představuje od 25. ledna streamovací portál DAFilms. Diváci si mohou připomenout jeho nejznámější hrané i dokumentární filmy nebo objevit i jeho méně známé krátkometrážní snímky.

V přehlídce filmů nechybí jeho oceňovaný hraný debut 322 (1969), trezorový dokument Obrazy starého světa (1972) nebo Růžové sny (1976) s Ivou Bittovou v hlavní roli. Celkem čtrnáct filmů bylo digitálně zrestaurováno Slovenským filmovým ústavem a dohromady představují první takto komplexní a celosvětově dostupnou online retrospektivu tohoto autora.

Režisér, scenárista a fotograf Dušan Hanák je jedním z nejvýznamnějších slovenských tvůrců a zároveň jedna ze zásadních osobností československé nové vlny. Od počátku tvorby až do současnosti poutá jeho filmové dílo mimořádnou pozornost i v zahraničí, proto jej platforma DAFilms uvede i na svých mezinárodních doménách v Evropě, Americe a Asii.

„V kontextu československé nové vlny zůstává tvorba Dušana Hanáku ve stínu viditelnějších jmen jako Forman, Menzel nebo Chytilová. Jeho tvorba se však vymyká snahou zachytit realitu bez příkras a vykreslit autentické postavy ve vší jejich odlišnosti. Na rozdíl od jeho spolužáků z FAMU Juraje Jakubiska nebo Ela Havetty kladl nejvíce důrazu na dokumentaristické postupy a věrné zachycení doby a společnosti,“ přibližuje jeho tvorbu kurátorka programu DAFilms.cz Veronika Lišková.