ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7253 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

René Magritte vystavuje ve vídeňské Albertině

0 Redakce 10.11.2011

Vídeňské muzeum Albertina nabízí od včerejška výstavu děl belgického surrealisty Reného Magrittea (1989 – 1967). Výstava nazvaná Princip rozkoše nabízí dosud největší přehlídku jeho prací, která kdy byla vídeňskému publiku nabídnuta. Představí na 150 děl z tvorby, od skic přes obrazy a objekty až po fotografie a krátké filmy.

Tajemství zahalená surrealistickými obrazy Magritteova světa fascinují příznivce umění dodnes. Ve svých obrazech pracoval opakovaně s běžnými motivy, jakými jsou dýmka, obloha, klobouk, vajíčko nebo jablko. Ve svých kombinacích je ale neustále přetvářel do komplexních surrealistických obrazů. Tyto běžné předměty je možné na základě Freudovy psychoanalýzy, kterou Magritte obdivoval, interpretovat jako symbolické vzkazy s mnohdy erotickým nábojem.

Magritte svou malbou ovlivnil abstraktní umělecké směry počátku minulého století i konceptuální umění nebo pop-art šedesátých let a analytické koncepty současného umění.

Vídeňská výstava představuje jeho dílo v celé šíři. Vznikla ve spolupráci s Tate Museem v Liverpoolu a lidé ji mohou navštívit až do 26. února 2012.

JŠp