ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15279 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rekonstrukce muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi skončila

0 Petr Hašek 26.11.2012

Skončila devět měsíců trvající rekonstrukce muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi skončila. Pro veřejnost se otevře 27. listopadu.

Na 1800 metrech čtverečních budou moci návštěvníci zhlédnout 117 let historie české značky v podobě 46 aut, motocyklů, jízdních kol a dalších 500 exponátů.

Ročně navštíví Muzeum Škoda na třídě Václava Klementa na 120.000 lidí. Od otevření v roce 1995 do něj zavítalo na 1,62 milionu návštěvníků. Rekonstrukce více než sto let staré tovární budovy znamenala vybourání veškerého interiéru, zbylo z ní tedy jen obvodové zdivo.

Největším lákadlem pro nové návštěvníky zůstane podle ředitelky Muzea Škoda Margit Adamové Černé možnost vidět historii značky i výrobu aut při prohlídce závodu. Kromě zvýšení zájmu o muzeum očekává i častější pronájem nového multifunkčního sálu s kapacitou až 600 lidí a zajíždějícím pódiem i hledištěm.

Muzeum je po přestavbě koncipováno do tří okruhů v samostatných prostorách. V sekci Evoluce jsou k vidění nejdůležitější produkty od prvního jízdního kola, které nemělo brzdy, přes motocykl, trojkolku, první automobil z roku 1906 o výkonu sedm koňských sil až po designovou studii Vision D. Časové zařazení jednotlivých strojů podtrhují filmy běžící na monitorech. Součástí haly je i čtyřpatrový regál nesoucí 20 netradičních modelů, například závodní okruhový speciál Spider 720 nebo hlavního představitele filmu Upír z Ferratu.

Oddělení Tradice prostřednictvím párů aut z různých dob přibližuje mimo jiné účast značky v motosportu, auta pro státníky i nejširší masy, vývoj loga i osobnosti či události spojené se značkou. V poslední sekci Preciznost pak lidé na čtyřech exponátech v různém stádiu rozpracování uvidí, jakým způsobem se rekonstruuje historický automobil.

rwi