ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28197 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radůza vydává knihu rozšířenou o fotografie ze soukromého archivu a audioknihu

0 Richard Winter 2.3.2016

Radůza vydává svou úspěšnou knihu Čáp nejni kondor v novém vydání rozšířeném o fotografie ze soukromého archivu, interaktivní obálku a audioknihu. Třináct autobiografických povídek o dětství svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy přesvědčivě a s humorem načrtává realitu sklonku 70. let.

Autorka líčí dětství na venkově očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech má na život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií. V povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života: od všudypřítomného koloběhu – pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy – po nepodstatné detaily, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla. Radůza vládne temperamentním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím východních Čech. A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i v knize Čáp nejni kondor vytvořit výborný koncentrát nabitý energií.

„Je pro mne velkým bonusem, že po přečtení prvního vydání za mnou chodili lidé a říkali mi, že pod vlivem mých povídek si začali sami vzpomínat na své dětství, na to co si mysleli, že už dávno zapomněli,“ říká o své knize písničkářka.

Dalo se tušit, že se dětství této výrazné muzikantky neodehrávalo ve vzorově panelákové šedi sedmdesátých let, pro její generaci tak příznačné. Není to však rozhodně nějaké sentimentální vzpomínání, spíš věrný otisk vzpomínek, které nijak nebilancují. Druhé vydání úspěšné knihy autorka obohatila o fotografie ze svého dětství, sama se svou dcerou načetla audioknihu, která je nedílnou součástí knihy jako CD (u e-knihy pak jako mp3). K výraznému výtvarnému zpracování si krom svých dětí přizvala výtvarnici Věru Marešovou, která vytvořila speciální stírací obálku, a tak si čtenář může sám vybrat, jak bude kniha vypadat.

V současnosti Radůza představila svou divadelní hru pro děti v kladenském divadle Lampion a věnuje se koncertnímu turné s kapelou. Na koncertech v Malostranské besedě 16. a 17. března proběhnou symbolické křty knihy. Autogramiády autorka uspořádala hned dvě. Brněnská proběhne 8. března v prodejně Knihy Dobrovský v Joštově ulici, těsně před koncertem v KC Omega. Pražská se uskuteční 30. března v prodejně Knihy Dobrovský v OC Letňany, kde také Radůza slavnostně převezme platinovou desku za předchozí knihu a CD Marathon – Příběh běžce.

Tagy: