ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5598 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radůza převezme platinovou desku a představí novou verzi knihy Čáp nejni kondor

0 Richard Winter 22.3.2016

Písničkářka Radůza je stále v jednom kole. Aktuálně vydala novou verzi své úspěšné knihy Čáp nejni kondor, jejž rozšířila o fotografie a také o audioknihu. Doprovodnou autogramiádu autorce uspořádá prodejna Knihy Dobrovský v OC Letňany ve středu 30. března od 17 hodin, kde Radůza slavnostně převezme platinovou desku za úspěšný prodej CD s knihou Marathon – Příběh běžce.

Třináct autobiografických povídek o dětství svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy v knize Čáp nejni kondor přesvědčivě a s humorem načrtává realitu sklonku 70. let. Autorka líčí dětství na venkově očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech má na život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií.

V povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života: od všudypřítomného koloběhu – pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy – po nepodstatné detaily, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla. Radůza vládne temperamentním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím východních Čech.

A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i v knize Čáp nejni kondor vytvořit výborný koncentrát nabitý energií. „Je pro mne velkým bonusem, že po přečtení prvního vydání za mnou chodili lidé a říkali mi, že pod vlivem mých povídek si začali sami vzpomínat na své dětství, na to co si mysleli, že už dávno zapomněli,“ říká o své knize písničkářka.

Druhé vydání úspěšné knihy autorka obohatila o fotografie ze svého dětství, sama se svou dcerou načetla audioknihu, která je nedílnou součástí knihy jako CD (u e-knihy pak jako mp3). K výraznému výtvarnému zpracování si krom svých dětí přizvala výtvarnici Věru Marešovou, která vytvořila speciální stírací obálku, a tak si čtenář může sám vybrat, jak bude kniha vypadat.

V současnosti Radůza představila svou divadelní hru pro děti v kladenském divadle Lampion a věnuje se koncertnímu turné s kapelou.

Tagy: