ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14313 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radek Baborák odstartoval další sbírku na podporu umělců na volné noze

0 jsk 14.12.2020

Hornista a dirigent Radek Baborák, jeden ze světově úspěšných českých hudebníků, byl prvním, kdo na jaře letošního roku zareagoval na covidové omezení českého kulturního života a na těžkosti, které náhlý výpadek příjmů způsobil hudebníkům na volné noze, tedy těm, kteří nepobírají žádné stálé platy a jsou finančně závislí na konkrétních pracovních úkolech. Jeho sbírka, realizovaná ve spolupráci s agenturou Menart prostřednictvím dárcovského portálu Donio.cz, vynesla tehdy 1 355 000 Kč a podpořeno bylo na 140 hudebníků, včetně samoživitelů s dětmi.

Ani podzimní vlna epidemie a s ní opakované zavření kultury nepřinesly rodinám umělců nic dobrého. Stát sice kompenzuje výkonným umělcům letošní výpadek příjmů jednorázovou částkou 60 tisíc Kč (za celý rok), ale nárok na ni paradoxně nemají osoby pobírající současně rodičovský příspěvek, který svou spíše symbolickou výší rozhodně nemůže postačit k uživení rodin (v nichž navíc mnohdy uměleckou profesi vykonávají oba rodiče) a k zaplacení jejich nutných životních nákladů. Ti, kteří by si podporu zasloužili nejvíce, tedy rodiny s malými dětmi, na ni nedosáhnou.

Na stávající situaci zareagoval Radek Baborák tím, že sbírku obnovil, tentokrát pod názvem Podpořme rodiny umělců OSVČ na rodičovské, opět prostřednictvím portálu Donio.cz, a vedle agentury Menart s ním tentokrát spolupracuje i vydavatelství Animal Music Petra Ostrouchova. Sbírka, rozšířena tentokrát i na výkonné umělce nehudební, tj. především herce a tanečníky, je otevřena na tomto odkazu.

(foto: Zuzana Bönisch)