ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27392 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Quentin Tarantino žaluje server Gawker, prý prozradil jeho scénář

0 Richard Winter 29.1.2014

Režisér Quentin Tarantino podal žalobu proti internetovému webu Gawker za porušení autorského práva. Toho se server údajně dopustil, když zveřejnil odkazy na stránky, na kterých je možné si stáhnout scénář Tarantinova posledního chystaného filmu nazvaného The Hateful Eight. Tarantino žádá odškodnění převyšující milion dolarů.

Žaloba se vztahuje také na server AnonFiles.com, na němž byl 146 stránek dlouhý Tarantinův scénář ke stažení. Tento server umožňuje uživatelům, aby na něj anonymně nahrávali soubory nebo si je z něj stahovali. V podmínkách AnonFiles.com stanovuje, že za “nelegální a/nebo autorská práva porušující materiál jsou odpovědní uživatelé”. Na serveru Gawker byla zpráva s aktivními odkazy na server AnonFiles.com s originální verzí scénáře.

Šéfredaktor Gawkeru John Cook popřel, že by zveřejnění odkazu bylo porušením copyrightu. Gawker podle jeho vyjádření pro agenturu Reuters nevyzradil Tarantinův scénář, jen zveřejnil odkaz na internetovou stránku, odkud je možné ho stáhnout.

Tarantino, terý začátkem devadesátých let proslul jako svěží, drsný i černohumorný vypravěč, zrušil plány na natočení filmu; namísto toho zveřejní pouze scénář. Jeho poslední film Nespoutaný Django z roku 2012 se odehrává v jižních státech USA a zaměřuje se na Djanga, osvobozeného otroka, který cestuje napříč Spojenými státy v doprovodu doktora Kinga Schultze, nájemného lovce lidí.

Snímek získal dva Zlaté glóby v kategoriích Nejlepší herec ve vedlejší roli (Christoph Waltz) a Nejlepší scénář (Quentin Tarantino), kromě toho byl ještě nominován v kategoriích Nejlepší film (drama), Nejlepší režie (Quentin Tarantino) a Nejlepší herec ve vedlejší roli (Leonardo DiCaprio). Získal také dva Oscary v kategoriích Nejlepší herec ve vedlejší roli (Christoph Waltz) a Nejlepší původní scénář (Quentin Tarantino), kromě toho byl také nominován v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší kamera (Robert Richardson) a Nejlepší střih zvuku (Wylie Stateman).