ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15219 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Queensryche: Z perspektivy v prvním sledu

0 Redakce 6.2.2009

Nové koncepční album Queensrÿche bylo inspirováno příběhy válečných veteránů. 

Poté, co se po sedmnácti letech vrátili k příběhu svého nejslavnějšího alba Operation: Mindcrime a sledovali dál osud hrdiny, který se stal loutkou v rukou politiků – ve světě korupce, drog a pouličního násilí, obrátili Geoff Tate a spol. svůj zorný úhel a rozhodli se na svět podívat z pohledu lidí, kteří zažili boj v prvním sledu.

O tom, že dvanáctá řadová deska Queensrÿche bude opět koncepční a bude obsahovat protiválečné poselství, informoval frontman skupiny Geoff Tate v rozhovorech už dlouho předtím, než začal chystaný materiál nabývat reálných obrysů. O postupu, který tentokrát použil při práci na konceptu, se však zpěvák a hlavní skladatel jedné z nejslavnějších amerických progresivně rockových kapel rozpovídal, až poté co vyzradil název připravovaného alba: American Soldier. Posledních několik let muzikant totiž zasvětil vyhledávání válečných veteránů, s kterými pořizoval rozsáhlé rozhovory. A kromě toho, že se nechal inspirovat příběhy vojáků, kteří zažili na vlastní kůži vojenské operace z největších válečných konfliktů, kterých se Amerika zúčastnila od druhé světové války přes Koreu a Vietnam, po invazi jejích vojsk do Iráku, rozhodl se Tate některé jejich úvahy ve svých textech také přímo citovat. „Je to deska o vojácích, pro vojáky a od vojáků samotných," shrnul smysl nového konceptu zpěvák. „Podle mě někteří lidé, ani neví, co je to být vojákem.

Po hudební stránce zas další zakládající člen skupiny, kytarista Michael Wilton slibuje návrat k „původnímu“ znění Queensrÿche. „Bylo mi vytknuto, že nestíhám termín pro dokončení nového opusu Queensrÿche. Tentokrát jsem nahrál veškeré kytarové party, takže nahrávka zní víc jako původní ,Rÿche´,“ napsal Michael na konci ledna ve svém oficiálním prohlášení. Tato zpráva měla sama o sobě leccos vypovídat také o situaci v kapele, jenže v té chvíli si jakoby málo kdo položil otázku, proč se na nahrávání kytar nepodílel také druhý kytarista Mike Stone.

Už 3. února přišla odpověď. Stone se rozhodl zaměřit na své další hudební projekty, především na práci se svojí novou kapelou Speed X, kterou založil spolu s Nickem Catanesem z Black Label Society. V prohlášení na oficiálních stránkách Queensrÿche  se uvádí, že se kytarista nezúčastní plánovaného turné skupiny k podpoře jejího nového alba American Soldier. Vzhledem k děkovným slovům kolegům za nádherná léta, která s nimi strávil, se ale skutečně nezdá, že by se jednalo jen o dočasnou tvůrčí přestávku, ale o skutečný konec.

Který kytarista zaujme místo Mikea na chystaném turné k podpoře alba American Soldier, jenž skupina odstartuje 16. dubna koncerty po Spojených státech, se v této chvíli ještě neví.

Co se vydání novinky týká, tu na samém konci března uvede na trh firma Rhino.

Seznam skladeb American Soldier:
01. Sliver
02. Unafraid
03. Hundred Mile Stare
04. At 30,000 Ft.
05. A Dead Man's Words
06. The Killer
07. Middle Of Hell
08. If I Were King
09. Man Down!
10. Remember Me
11. Home Again
12. The Voice