ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29718 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pták Blboun přiletí na Žižkov

0 Redakce 13.11.2008

Pták dodo neboli blboun nejapný vyhynul v 17. století po přistání Portugalců na ostrově Mauricius. Nebál se lidí a na svoji bezelstnost rychle doplatil. Stal se symbolem naivity a zároveň civilizační nezkaženosti. Jeho jméno přijala za své sanfranciská folková dvojice The Dodos.

Této kapele vyhynutí  zatím nehrozí a zdá se, že z  hudební naivity udělali The Dodos svoji největší zbraň. Zbavili se všech pravidel a předpokladů, jak by měl znít současný folk a stvořili svobodomyslné nahrávky plné hravých melodií. Mluví se o nich jako o jednom z největších hudebních objevů letošního roku.

Kořeny The Dodos sahají do roku 2005, kdy multiinstrumentalista Meric Long debutoval pod jménem Dodo Bird. Touha oživit nahrávky ho přiměla ke spojení s experimentálním bubeníkem Loganem Kroeberem, který předtím hrál s několika metalovými kapelami. Jeho energické, šamanistické rytmy inspirované africkou polyrytmií pomáhají The Dodos vyčlenit se ze zástupu druhé generace weird-folkových kapel.

Letošní album The Dodos nazvané Visiter je jako bláznivý výlet do vesmíru, ve kterém  neplatí stejná pravidla jako v tom našem. Název mu dala dětská malůvka, kterou přinesla holčička po jejich koncertě a oni ji použili na obal desky. Skvěle odráží dětsky hravý a nakažlivě optimistický nádech jejich hudby, která čerpá z dřevního amerického folku a jeho následných podob až do současnosti.

Na prvním koncertě u nás doplní americkou senzaci stylově spříznění novozélanďané The Ruby Suns. Ti patří pod slavnou americkou značku Sub Pop, kde letos v lednu vyšlo jejich druhé album Sea Lion.

Tandem The Dodos a The Ruby Suns jednoduše patří k tomu nejlepšímu ze současné alternativy a večer s nimi v Paláci Akropolis slibuje definitivní konverzi českých posluchačů k současnému divnému folku.

 


22.11.2008 – Praha, Palác Akropolis