ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6408 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na projekcích filmu Plán mohou diváci před volbami diskutovat

0 Richard Winter 16.9.2014

Režisér Benjamin Tuček natáčel dokument Plán pět let. V zemi, kde po každých volbách nová politická garnitura touží zanechat svoji originální stopu na tváři města, je příběh urbanistického plánu rozvoje města mimořádně dramatický. Dokumentární film Plán proto vstupuje do české filmové distribuce netradičním způsobem.

S ohledem na blížící se komunální volby diváci mohou vidět film už od 15. září v šesti pražských městských částech, veřejné předpremiéry budou provázet debaty za účasti politiků, architektů a developerů. Do kin film Plán vstoupí 25. září.

Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by bylo možno stavět.

První impuls pro natočení filmu pochází roku 2008, kdy pražský magistrát začal pracovat na konceptu nového územního plánu. Námitky proti němu tehdy podalo přes osmnáct tisíc Pražanů. Bylo zřejmé, že ve společnosti rezonují otázky týkající se ceny veřejného prostoru, zájmů developerů a pražských zastupitelů.

Ve filmu Plán režisér mimo jiné sleduje proměnu pražské náplavky a vznik Bajkazylu, zabývá se potenciálním rozvojem žižkovského nákladového nádraží a jiných pražských brownfieldů. Jednotlivá místa ve filmu představují uzly, které symbolizují problém i možný způsob jeho řešení – ať už jde o tunel Blanka, proluku ve Vršovicích nebo netransparentní prodeje veřejných pozemků v Praze 11.

“Měníme tvář města navždy a nevratně, ať už jde o mrakodrap na Jižním Městě, park na Vidouli, Rohanské nábřeží nebo Pražský okruh. Podstatné bylo proto odrazit se od konkrétních situací k úvaze o našich schopnostech město plánovat a zlepšovat podmínky pro život, k hledání vize rozvoje Prahy v příštích desetiletích,” říká režisér Benjamin Tuček.

Ne vždy bylo pro Benjamina Tučka a jeho štáb snadné dostat se s kamerou, kam chtěli. “Samozřejmě jsem byl několikrát nevpuštěn, vyveden nebo poslán za dveře. Skoro vždy jsem se vrátil a nakonec jsme se domluvili. Ve filmu nevystupují jen zastupitelé, ale i architekti, urbanisté, developeři, aktivisté, právníci a čtyři pražští primátoři,” doplňuje Tuček.

První veřejná projekce a debata odstartovaly v kině Světozor za účasti předních politiků, režiséra  a veřejnosti, další budou pokračovat v KC Zahrada, Národní technické knihovně, v Kině Aero, v Centru současného umění DOX nebo Cafe v lese. Debaty o současnosti a budoucnosti veřejného prostoru moderují Richard Biegel, Adam Gebrian, Martin Skalský a Jindřich Šídlo.

Tagy: ,