ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30124 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Producent Phil Spector si odsedí minimálně 19 let za vraždu

0 Redakce 1.6.2009

Táhlý soudní proces nakonec dopadl v neprospěch Phila Spectora. Geniální excentrik byl shledán vinným z vraždy druhého stupně, kterou měl spáchat na herečce Laně Clarkson. První soud se v roce 2007 nedobral žádného rozhodnutí, ale nyní losangeleská porota poslala Spectora minimálně na devatenáct let za mříže. Poté by mohl být propuštěn na podmínku.

Spector se s béčkovou herečkou seznámil v hollywoodském nočním klubu. Zemřela ve Spectorově vile na následky střely do úst, vypálené z jeho zbraně. Obhajoba původně tvrdila, že Lana Clarkson spáchala sebevraždu, ale u posledního slyšení už Spector nevypovídal. O producentovi se vědělo, že má psychické problémy a sám prohlašoval, že s ním šijou démoni – trpěl bipolární chorobou a jeho otec spáchal sebevraždu. Mezi jeho producentské metody patřilo to, že například Cohena vyhnal ze studia, postavil před něj bodyguardy, aby ho umělec nerušil při práci. Když produkoval Ramones, mířil na ně pistolí a nutil je poslouchat, jak hraje na klavír.

Spector se proslavil v šedesátých letech, když pracoval s popovými hvězdičkami jako třeba The Ronettes a přišel s novým způsobem aranžování a produkce, kterému se od té doby říká „wall of sound“ neboli zvuková stěna. Později pracoval s Beatles na posledním albu Let It Be (ačkoli Paul McCartney jeho zásahy odsuzoval) či s Leonardem Cohenem na nedoceněné desce Death Of A Ladies' Man. Poslední deskou, kterou vyprodukoval je Silence Is Easy od kapely Starsailor.