ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5647 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pro filmové kritiky je Ve stínu nejlepším snímkem roku 2012

0 Richard Winter 28.1.2013

Na vyhlašování Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa byl filmovými kritiky za nejlepší film vybrán snímek režiséra a producenta Davida Ondříčka Ve stínu. Uspěl celkem v pěti kategoriích – nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší původní hudba a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Ivana Trojana. Nejlepším dokumentem roku se stal snímek Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka, producentek Terezy Krejčí a Krasimiry Velitchkové.

Jako favorité do hlavního večera nastupovaly snímky Ve stínu Davida Ondříčka a Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy, které měly po osmi nominacích. Slámův snímeknakonec získal dvě vítězství – za nejlepší scénář a nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli pro Kláru Melíškovou. Pět nominací měla filmová komedie vycházející ze seriálu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka režiséra Jana Prušinovského. Nakonec zabodovala díky Ondřeji Vetchému, který dostal cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

Cenu pro herečku v hlavní roli si převzala Gabriela Míčová za výkon v Hřebejkově přepisu inscenace Pražského komorního divadla Odpad město smrt. Cenu RWE pro objev roku převzal slovinský režisér a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu. Kritici tak ocenili jeho práci na filmu o ztrátě dětské nevinnosti Příliš mladá noc. Cenu pro herečku v hlavní roli si převzala Gabriela Míčová za výkon v Hřebejkově přepisu inscenace Pražského komorního divadla Odpad město smrt.

Dvě nominace neproměnily filmy Michálkův Posel a Až do města Aš Ivety Grófové. Naprázdno vyšly i nominované snímky Dva nula, Polski film, Příliš mladá noc, Soukromý vesmír a Vrásky z lásky.

Ceny české filmové kritiky byly vyhlášeny už potřetí. Hlasující posuzovali 30 hraných titulů a 15 dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2012. Novináři a publicisté cenami upozorňují na nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy roku.