ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14427 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Příběh Cyrila a Metoděje se dostane na filmová plátna

0 Redakce 2.2.2012

Režisér Petr Nikolaev začne v květnu natáčet historický film Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů, jenž má mapovat dávný příchod dvou věrozvěstů na Velkou Moravu. Snímek bude do kin uveden příští rok, kdy si země připomene 1150. výročí počátku šíření křesťanství v českých a moravských zemích. Zároveň vznikne také pětidílný seriál s prvky dokumentu a dramatu pod vedením Davida Kočára.

Cílem obou projektů je prý vyvolat zájem Čechů o historii. Filmové i seriálové ztvárnění události mají podporu katolické i pravoslavné církve. "Příběh Cyrila a Metoděje nebyl u nás dosud důstojně filmově zpracován, přestože jim vděčíme za mnohé. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti," řekl arcibiskup Dominik Duka.

Nikolaev prozradil, že ho toto téma lákalo už delší dobu. "Je to pro mě velmi zavazující úkol," svěřil se režisér a doplnil: "Chci vytvořit historicky pravdivé i odvážné dílo, které rozšíří povědomí o historických souvislostech."

Točit by se podle něj mělo v Česku, ale i na Slovensku, v Řecku a Itálii.

rwi