ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5306 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Při předávání Césarů se protestovalo proti Polanskému

0 jsk 2.3.2020

Páteční předávání francouzských filmových cen César poznamenaly protesty aktivistek za ženská práva i odchod několika hereček z ceremoniálu poté, když vítězem režisérské kategorie vyhlásili Romana Polanského (na snímku).

Důvodem je obvinění polsko-francouzského filmaře ze znásilnění třináctileté dívky v roce 1977. Režisér před trestem utekl ze Spojených států a později vůči němu přibyly i další obvinění ze sexuálních útoků.

Po vyhlášení Polanského vítězem ze sálu odešla herečka Adele Haenelová a následovalo několik dalších. Dnes jednatřicetiletá umělkyně nedávno obvinila jiného francouzského filmaře ze sexuálního obtěžování. Došlo k němu, když jí bylo patnáct. „Ocenění Polanského je plivanec do tváře všech obětí. Znamená to, že znásilňování žen není špatné,“ řekla Haenelová listu New York Times.

Aktuální ročník cen francouzské Akademie filmových umění a věd provázely kontroverze již od zveřejnění nominací. Polanského film Žaluji! totiž získal dvanáct nominací a po následné vlně kritiky rezignovalo celé představenstvo francouzské filmové akademie.

Samotný Polanski se přitom udílení cen nezúčastnil a účast odřekli i další členové hereckého obsazení a produkčního týmu, včetně herce Jeana Dujardina, představitele hlavní role. Snímek přitom získala i další dvě trofeje – za kostýmy a adaptovaný scénář. Ceny si nikdo nepřišel převzít.

Césara za nejlepší film si z ceremoniálu odnesli tvůrci snímku Bídníci, jenž získal cenu poroty na loňském filmovém festivalu v Cannes.